Mushing - Sport psích spřežení

Již odpradávna lidé v krajích, kde je zima delší dobu než ostatní roční období, používali k dopravě osob i nákladů saně tažené spřežením psů. Do svých spřežení používali jakékoli psy, nezáleželo na plemeni ani kráse psů, jediným měřítkem bylo, jak pes poctivě pracuje a jak snáší nepřízeň počasí.

Někdy v té době vznikaly první sázky – čí pes utáhne nejtěžší náklad, nebo čí spřežení je nejrychlejší… Tak jako k nám pronikají i jiná sportovní odvětví, pokoušeli se i v České republice začátkem osmdesátých let první nadšenci zapřahat své psy do prvních prototypů saní.

Ne všechny pokusy skončily úspěchem, ale fandů inspirovaných romantikou severu přibývalo.Ze zahraničí se dařilo dovézt první psy skutečně severských plemen, Aljašské malamuty, Sibiřské husky a s těmito psy pak začali musheři, jak se říká jezdcům se psím spřežením, závodit. Tak i u nás vznikl, jak dnes říkáme, sport psích spřežení.

Od těch dob se mnohé změnilo, a tak dnes se do spřežení nepoužívají psi pouze plemen Aljašský malamut, Sibiřský husky, ale také psi ostatních severských plemen jako jsou Grónský pes, Samojed i československá plemena jako Český horský pes, nebo Československý vlčák. Používají se však také psi neregistrovaných plemen, tedy psi bez průkazu původu jako jsou Alaskán, Norský ohař a kříženci těchto nebo jiných plemen. Mezi nimi se tu a tam objeví také jiná plemena jako Dobrman, Setr, Pointer, Německý ohař, Německý ovčák.


mushing_01.jpg (23638 bytes)

Světovou federací sportu psích spřežení je International Federation of Sleddog Sports IFSS
Evropskou federací je
FISTC pro čistokrevná plemena
Evropskou federací je European Sleddog Racing Asociation
ESDRA bez rozdílu plemen
Českou organizací je Svaz Sportu Psích Spřežení
SSPS který se dále dělí na
Českou Asociaci Sportu Psích Spřežení ČASPS bez rozdílu plemen a
Českomoravský Sportovní Klub Severských Psů ČMSKSP pro čistokrevná plemena.